Koira ja auto Bil och hund

Autoon, autossa, autosta

Autolla ajamisen pitäisi olla sekä kivaa, että arkipäiväistä koiralle. Ota koira mukaan autoon mahdollisimman usein esimerkiksi asioidessasi vaikka lähikaupassa. Koiralle pieni autoajelu tarjoaa enemmän tekemistä kuin kotona odottaminen. Mitä arkipäiväisempää autoilu on, sitä rauhallisemmin koira käyttäytyy autossa ja sitä vähemmän se vinkuu, haukkuu ja kokee matkapahoinvointia. Jos autolla matkustetaan vain ikäviin tai todella hauskoihin paikkoihin, koiran on vaikea matkustaa rennosti. Kuljeta koiraa niin, ettei se näe ulos, jos sillä on taipumus haukkua ajon aikana muille koirille.

Opeta koiralle, että oven tai luukun avaaminen ei ole lupa rynnätä autosta. Avaa ja sulje ovea tai peräluukkua sen mukaan pysyykö koira paikoillaan autossa vai yrittääkö se lähestyä ovea tai luukkua. Mitä nopeammin reagoit koiran tekemisiin, sitä nopeammin koira oppii, että kannattaa pysyä paikoillaan päästäkseen ulos. Paikallaan olon opettamiseen et tarvitse mitään sanaa. Lopuksi kutsu koira pois autosta.

In i bilen, i bilen, ur bilen

Det skall vara både kul och vardagligt att åka i bilen. Ta hunden med i bilen så ofta som möjligt när du besöker t.ex. närbutiken. En liten åktur erbjuder hunden mera sysselsättning än att vänta ensam hemma. Ju vardagligare det är att åka bil, desto lugnare är hunden i bilen och desto mindre pipande, skällande och illamåendet det blir. Om hunden tas med i bilen bara till otrevliga eller supertrevliga ställen, är det svårt för hunden att resa avslappnad. Transportera hunden så, att den inte ser ut, om den är benägen att skälla till andra hundar medan ni kör.

Lär hunden att det är inget lov att rusa ur bilen när dörren eller bakluckan öppnas. Öppna och stäng dörren eller luckan enligt det om hunden stannar på plats i bilen eller försöker närma sig dörren eller luckan. Ju snabbare dina reaktioner, desto snabbare lär sig hunden att det lönar sig att stanna för att slippa ut. Du behöver inget kommando för att hunden skall stanna i bilen. Till sist ber du hunden att hoppa ur bilen.

Bookmark the permalink.

Vastaa