Kongin ilmaisu – Att markera kongen

Aloita namin tuijotuksella eli fokus-harjoituksilla. Kun koira osaa tuijottaa 30 sekuntia namia, voit siirtyä kongin tuijotukseen.

Siirtyminen kongin tuijotukseen. Välivaiheena sekä nami, että kongi. Aloita harjoittelu isosta kongista ja siirry pikku hiljaa pienempiin palasiin. Mitä pienempi muutos harjoituksessa tapahtuu, sitä helpompaa koiran on ymmärtää. Muuta siis asioita heti kun harjoitus sujuu, mutta muuta vain vähän. Älä jää tekemään täsmälleen samanlaista harjoitusta montaa kertaa, silloin koiran on vaikeampi siirtyä seuraavaan vaiheeseen. Tavoitteena on koira, joka pieneen konginmuruseen törmätessään nostaa nenäänsä hieman pois murusesta ja jähmettyy paikalleen tuijottamaan kohtaa, jossa haju on. Valitse selkeä merkkiääni, jolla tuijotus loppuu ja palkka lentää tai palkan saa hakea.

Ilmaisun harjoittelua siten, että mukana on jo aavistus etsimistä.

Kommentit poistettu käytöstä.