Aloita naksuttelu Börja klicka 2

Naksutinpeli

Tavoitteena on naksauttaa äänelläsi tai naksuttimella ja heittää 10 makupalaa lattialle niin nopeasti kuin mahdollista yksi pala kerrallaan. Ota käteesi 10 makupalaa. Laita käsi koiran rinnan korkeudelle ja pidä käsi paikalla, vaikka koira yrittäisi tökkiä tai purra sitä. Aika alkaa nyt. Kukin peli loppuu, kun koira on syönyt viimeisen palan. Pelin idea ei ole opettaa koiralle mitään näistä toiminnoista, vaan saada sinut huomaamaan ja palkitsemaan nopeasti pieninkin koiran liikahdus. Samalla koira oppii, että kannattaa olla aktiivinen ja kannattaa tehdä jotain muuta kuin yrittää ottaa makupaloja suoraan kädestä.

1. peli: heitä makupala kun koira ei kosketa kättäsi.
2. peli: heitä makupala kun oikea etutassu liikahtaa.
3. peli: heitä makupala kun vasen takatassu liikahtaa.
4. peli: heitä makupala kun koira ei katso käteesi.
5. peli: heitä makupala kun koiran jalka liikahtaa vasemmalle.
6. peli: heitä makupala kun kuono kääntyy oikealle.

Klickerspel

Det är meningen att klicka antingen med rösten eller klickern och kasta 10 godbitar på golvet en i gången så snabbt som möjligt. Ta 10 godbitar i handen. Placera handen på hundens bröstnivå och håll handen stilla fast hunden skulle töcka eller bita i den. Tiden startar nu. Varje spel tar slut när hunden har ätit sista biten. Ideén med spelet är inte att lära hunden någon av de olika verksamheterna, utan lära dig att lägga märke till och belöna snabbt även den minsta rörelsen som hunden gör. Samtidigt lär sig hunden att det lönar sig att vara aktiv och lämna i fred godbitarna i handen och försöka någonting annat i stället.

1. spel: kasta en godbit när hunden rör vid dig inte.
2. spel: kasta en godbit när högra framtassen rör sig.
3. spel: kasta en godbit när vänstra baktassen rör sig.
4. spel: kasta en godbit när hunden inte tittar på din hand.
5. spel: kasta en godbit när någon av tassarna rör sig till vänster.
6. spel: kasta en godbit när näsan svänger till höger.Bookmark the permalink.

Vastaa